Znakomitości Soundedit 2015. Wygraj karnety!

W dniach 22-24.10 już po raz siódmy odbędzie się w Łodzi Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit. To niepowtarzalne w skali europejskiej wydarzenie po raz kolejny zgromadzi muzyczne znakomitości i o tym słów kilka. Już teraz warto zatroszczyć się o karnet. Także w naszym konkursie!

Między 22. a 24. października, już po raz siódmy odbędzie się w Łodzi Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit. To niepowtarzalne w skali europejskiej wydarzenie po raz kolejny zgromadzi muzyczne znakomitości i o tym słów kilka. Już teraz warto zatroszczyć się o karnet. Także w naszym konkursie!

Soundedit Festival 2015

Po raz kolejny MegaTotal.pl jest patronem wydarzenia, dzięki któremu Łódź staje się dźwiękowym centrum Polski i Europy oraz rarytasem dla wszystkich miłośników muzyki, płyt i koncertów. Nie tylko jednak koncerty wypełnią program imprezy – jak co roku odbędą się spotkania, warsztaty i prelekcje wybitnych gości. Łódź odwiedzą producenci, kompozytorzy i artyści odpowiedzialni za brzmienie wielu legendarnych płyt, singli i nagrań. Nie zabraknie więc oficjalnych oraz zakulisowych opowieści, które stanowią o charakterze i są podstawową wartością Festiwalu. Wszystko dziać będzie się jak zwykle w Klubie Wytwórnia, przy ulicy Łąkowej. A w czwartek 22.10 szykujemy wspólnie z organizatorami festiwalu niespodziankę dla fanów dobrej polskiej muzyki – szczegóły wkrótce :)

Już teraz warto zadbać o festiwalowy karnet. Pełna lista miejsc gdzie jest dostępny znajduje się tutaj, ale już dziś pierwszy konkurs, w którym do zdobycia 3 podwójne zaproszenia na cały festiwal. Konkurs jest na samym dole. Aby wziąć w nim udział warto wcześniej bliżej przyjrzeć się gwiazdom tegorocznej edycji. Oto one:

BOB GELDOF

Bob Geldof. Foto: Scarlet Page

Pochodzący z Irlandii wokalista, autor tekstów, pisarz, aktor i okazjonalnie działacz polityczny. Artysta zyskał popularność jako członek irlandzkiej grupy rockowej The Boomtown Rats, która przyczyniła się do rozwoju punk rocka w latach 70. i 80.

Geldof napisał takie przeboje jak: „Rat Trap” oraz „I Don’t Like Mondays”. Wokalista jest również współautorem numeru „Do They Know It’s Christmas?”. Jest to jeden z najlepiej sprzedających się singli wszech czasów.

Bob wcielił się w rolę Pinky’ego w filmie „The Wall” z 1982 r. Artysta jest również znany ze swoich działań na rzecz zwalczania ubóstwa w Afryce. W 1984 r. Geldof i Midge Ure założyli supergrupę Band Aid, by zebrać pieniądze na zmniejszenie problemu głodu w Etiopii. Muzykom udało się rok później zorganizować koncert charytatywny „Live Aid” oraz kolejne osiem koncertów w roku 2005. Geldof pełni obecnie funkcję doradcy w organizacji ONE Campaign, założonej przez Bono. Muzyk samotnie wychowuje córkę, dlatego angażuje się również w ruchy związane z prawami ojcowskimi.

Artysta został m.in. nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla, otrzymał honorowy tytuł szlachecki od królowej Elżbiety II oraz jest laureatem nagrody „Man Of Peace” przyznawanej za wybitny wkład wniesiony dla międzynarodowej sprawiedliwości społecznej i pokoju. Sir Geldof wystąpi w sobotę 24.10 ale przedtem otrzyma na Festiwalu Soundedit nagrodę „Człowieka ze Złotym Uchem” w uznaniu za „wyjątkowe wykorzystanie muzyki dla pokojowych celów na Świecie”. Wystąpi w sobotę 24 października o gdz. 21.10

ROGER GLOVER

Roger Glover. Foto: mat. pras. Metal Mind Production

Urodzony w Walii muzyk, kompozytor i producent. Basista zespołu Deep Purple. Karierę muzyczną rozpoczął na początku lat 60. jako członek zespołów z The Madisons i The Lightnings, z których połączenia w 1963 r. powstała grupa Episode Six. To wtedy rozpoczęła się trwająca do dzisiaj współpraca Glovera z Ianem Gillanem.

W 1969 r. artyści opuścili zespół, żeby dołączyć do nowego składu Deep Purple. Po czterech latach grania z legendarną grupą Glover odszedł z formacji. Wystąpił gościnnie na płytach wielu wykonawców. W latach 70. był producentem płyt m.in. grup Nazareth i Judas Priest. Wspierał także powrót do działalności muzycznej Iana Gillana, produkując pierwszy album jego grupy „Child In Time” z 1976 r. Rok później, w studiu Musicland w Monachium, Glover zarejestrował materiał na swoją drugą solową płytę – „Elements”, w większości instrumentalną suitę o pięciu ziemskich żywiołach.

Pod koniec 1978 r. Glover przyjął propozycję Ritchie’go Blackmore’a i dołączył do grupy Rainbow. Oprócz roli basisty zajął się również produkcją płyt zespołu, a także był współodpowiedzialny za zmianę wizerunku Rainbow na bardziej komercyjny. Po rozwiązaniu Rainbow w 1984 r. Roger przeszedł wraz z Blackmorem do reaktywowanego Deep Purple.

W sobotę – 24 października ¬– podczas Festiwalu Soundedit muzyk spotka się z fanami oraz odbierze nagrodę „Człowieka ze Złotym Uchem”, za „całokształt dokonań w dziedzinie produkcji muzycznej”. 25 października (niedziela) Roger Glover z zespołem Deep Purple wystąpi w łódzkiej Arenie. Organizatorem koncertu jest firma Metal Mind Production.

WOJCIECH WAGLEWSKI

Wojciech Waglewski. Foto: Adam Pańczuk

Kompozytor, autor tekstów, producent muzyczny, lider i założyciel jednego z najważniejszych polskich zespołów rockowych – Voo Voo. Utworzony w latach 80. zespół, wydał jak dotąd blisko trzydzieści albumów. Podczas Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit ’15 muzyk wystąpi ze specjalnie przygotowanym koncertem.

Prócz wielu sukcesów, które odnosił z Voo Voo, Waglewski solowo współpracował z najważniejszymi artystami polskiej senny jazzowej i rockowej, zrealizował także wiele projektów z artystami zagranicznymi. Muzyk jest laureatem m.in. „Paszportów Polityki” i „Fryderyków” – nagród Polskiej Akademii Fonograficznej. Waglewski jest także kompozytorem muzyki do filmów oraz licznych spektakli teatralnych. Zarazem jest producentem płyt m.in.: „Cztery” oraz „Sufit” (zespół Raz, Dwa, Trzy), Martyny Jakubowicz, Waglewski & Maleńczuk „Koledzy”, Voo Voo & Haydamaky. Artysta jest również autorem kompozycji i współproducentem płyty Marii Peszek „Miastomania”. Podczas Soundedit ’15 muzyk zaprezentuje wyjątkowy koncert. Wystąpi w doborowym towarzystwie gości specjalnych: Marii Peszek, Leszka Możdżera, Fisza i Emade oraz… Zespołu Voo Voo.

Po koncercie, podczas uroczystej gali, Wojciech Waglewski otrzyma nagrodę „Człowieka ze Złotym Uchem” w uznaniu za „szczególne dokonania w dziedzinie produkcji muzycznej oraz kunszt słowa”.

ORCHESTRAL MANOUVRES IN THE DARK

OMD. Foto: mat.pras. OMD

Brytyjski zespół synthpopowy założony przez Andy’ego McCluskey’a i Paula Humphreysa. Od najmłodszych lat artyści byli zafascynowani muzyką Briana Eno i Kraftwerk. Grupa ma na koncie przeboje: „So In Love”, „Maid Of Orleans”, „Enola Gay”, „Electricity”. Po osiemnastu latach rozłąki Andy i Paul reaktywowali OMD, by pokazać światu, że brzmienie spod znaku new romantic jest wiecznie żywe.

Dziś grupa OMD tworząc muzykę korzysta z nowatorskich i zaskakujących rozwiązań. Do produkcji utworu „Our System”, który znalazł się na najnowszym krążku – „English Electric”, formacja wykorzystała dźwięki pochodzące z powierzchni Jowisza, nagrane przez sondę Voyager. Inspiracją do numeru „Night Cafe” był obraz „Nighthawks” namalowany przez Edwarda Hoppera, a tekst utworu został stworzony z tytułów obrazów artysty. Twórczość formacji z Wirral jest inspiracją dla takich artystów jak: The XX, La Roux, The Killers oraz współpracownika Arcade Fire – Owena Palletta, który nagrał ponownie album OMD „Dazzle Ships” używając tylko i wyłącznie skrzypiec.

OMD wystąpi w piątek 23. października o godzinie 21.30

JÓZEF SKRZEK

Józef Skrzek. Foto: Marcin Tomaszuk

Urodził się na Śląsku, w Michałkowicach w rodzinie górniczej. Od małego śpiewał i uczył się gry na fortepianie. Dziś, kiedy uruchamia swój wysłużony, poobijany egzemplarz kultowego syntezatora Minimoog, nie ma sobie równych. Jest niekwestionowanym wirtuozem tego instrumentu. W 1968 r. rozpoczął współpracę z formacjami: Mariolaine & Swinging Soul Corporation, Ślężanie i Ametysty, zaś w roku 1969 został członkiem popularnej grupy Breakout, z którą zagrał kilkadziesiąt koncertów i nagrał album „70a”. Po rocznej współpracy powrócił jednak na Śląsk, żeby założyć grupę SBB (najpierw Silesian Blues Band, później Szukaj, Burz, Buduj – Search, Break, Build).

W latach 1972-1973 SBB współpracowało z Czesławem Niemenem, uczestnicząc w nagraniu albumów: „Niemen Vol. 1”, „Niemen Vol. 2”, „Strange Is The World” oraz „Ode To Venus”. Od 1973 r. grupa wydała szereg płyt ugruntowujących jej pozycję jako jednego z najciekawszych i najbardziej oryginalnych zespołów polskiego rocka progresywnego. SBB zawiesiło działalność w 1980 roku, reaktywując się z sukcesem dwadzieścia lat później.

http://youtu.be/QXRIyzFnOTw

Po zawieszeniu działalności formacji SBB Józef Skrzek nagrał kilka doskonale przyjętych przez krytyków solowych albumów opartych na instrumentach elektronicznych. Od końca lat 70. artysta komponuje także muzykę teatralną, filmową i telewizyjną. Jest autorem ścieżki dźwiękowej m.in. do filmów: „Golem” i „Wojna światów – następne stulecie” Piotra Szulkina oraz „Ręce do góry” Jerzego Skolimowskiego. Stworzył utwory do filmów Lecha Majewskiego: „Pokój saren”, „Wojaczek”, „Angelus” oraz „Młyn i krzyż”. Od początku lat osiemdziesiątych Józef Skrzek coraz częściej koncertuje w kościołach, wykorzystując zarówno tradycyjne organy, jak i instrumenty elektroniczne. Oprócz tego, artysta z powodzeniem zajmuje się produkcją dużych widowisk multimedialnych, osadzając je w tak niecodziennych miejscach jak kopalnia srebra, latarnia morska czy zbocze góry.

Występ artysty będzię częścią koncertu „Antologia Polskiej Muzyki Elektronicznej”, który rozpocznie się w piątek 23.10 o godz. 19.00.

KAPITAN NEMO

Kapitan Nemo: Foto: Paweł „Blitz” Rosłon

Znany z takich przebojów, jak: „Słodkie słowo wolność”, „Twoja Lorelei”, „Zimne kino” czy „Zabierasz moje sny”. Jego znakami rozpoznawczymi są: beret, syntezatorowe brzmienie i niski głos. Zaczynał od punk rocka, by stać się jednym z najpopularniejszych polskich muzyków synth popowych i prekursorem nurtu new romantic w naszym kraju.

W 1986 r. artysta nagrał debiutancki album zatytułowany „Kapitan Nemo”. Krążek zawierał dziewięć utworów, w tym takie hity jak: „Wideonarkomania” i „Samotność jest jak bliski brzeg”. Po premierze drugiej płyty – „Jeszcze tylko chwila”, Kapitan Nemo zaczął być nazywany ojcem chrzestnym polskiej muzyki elektronicznej.

Obecna muzyka artysty jest jak zwykle melodyjna, a stylistycznie stanowi połączenie brzmienia electro z elementami nowoczesnego gitarowego rocka.

Występ artysty będzię częścią koncertu „Antologia Polskiej Muzyki Elektronicznej”, który rozpocznie się w piątek 23.10 o godz. 19.00.

WŁADYSŁAW “GUDONIS” KOMENDAREK

Władysław Komendarek. Foto: Joanna „Frota” Kurkowska

Artysta twierdzi, że jest kosmitą, ale faktycznie urodził się i mieszka w Sochaczewie. Jako instrumentalista i kompozytor wypracował własny styl, który wymyka się jakiejkolwiek klasyfikacji. W twórczości Komendarka można odnaleźć echa muzyki rockowej, a nawet hardrockowej, klasycznej, jazzowej, etnicznej oraz eksperymentalnej. Muzyk jest wirtuozem kosmicznego brzmienia i pionierem polskiej elektroniki.

Władysław karierę muzyczną rozpoczął w latach siedemdziesiątych w Grupie Dominika. W latach 1973-1983 Komendarek był członkiem zespołu Exodus, z którym wydał pięć albumów. Od połowy lat osiemdziesiątych muzyk postawił na twórczość solową.

26 października 2013 r. podczas Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit miała miejsce premiera filmu dokumentalnego: „Władysław Komendarek – W Kosmosie zawsze jest dobrze” (reż. M. Nowak, D. Brykalski). Artysta otrzymał również nagrodę Festiwalu – „Człowiek ze Złotym Uchem” za swoją „szczególną wrażliwość muzyczną”. Dziękując za wyróżnienie, muzyk wyraził zdumienie z powodu faktu, że: „Ziemianie wręczają nagrodę kosmicie”.

Występ artysty będzię częścią koncertu „Antologia Polskiej Muzyki Elektronicznej”, który rozpocznie się w piątek 23.10 o godz. 19.00.

KONRAD KUCZ

Konrad Kucz. Foto: mat. archiwalne K. Kucz

Urodzony w 1966 r. absolwent wydziału grafiki warszawskiej ASP. Autor oprawy muzycznej programów telewizyjnych i sztuk teatralnych m.in. Teatru Academia prof. Romana Woźniaka. Od ponad dwudziestu lat związany z muzyczną sceną ambient.

Działalność muzyczną rozpoczął pod koniec lat 80. nagrywając minimalistyczne formy inspirowane twórczością Arvo Parta. DIGITON wydał trzy kasety artysty: “Sny Polskie”, “Vita Contemplativa” i “Suita Tatrzańska”.

Do dziś realizuje autorskie, bezkompromisowe projekty w swoim domowym studio. Ma na koncie ponad dwadzieścia płyt z tego cyklu. Kojarzony jako twórca muzyki elektronicznej, w rzeczywistości w szerszym zakresie korzysta z dźwięków akustycznych.

Spektrum jego inspiracji sięga od muzyki współczesnej, folku, muzyki industrialnej, elektronicznego rocka, klasycznego ambientu aż po muzykę klubową. Rozdziela jednak autorską twórczość od projektów z kręgu muzyki popularnej. Bardzo ceni sobie formę twórczej kolaboracji z ciekawymi osobowościami.

Występ artysty będzię częścią koncertu „Antologia Polskiej Muzyki Elektronicznej”, który rozpocznie się w piątek 23.10 o godz. 19.00.

Źródło informacji: press Soundedit.pl

PEŁEN PROGRAM FESTIWALU

KONKURS! WYGRAJ PODWÓJNY KARNET NA SOUNDEDIT 2015!

To nie takie trudne! Wymień przynajmniej 5 wybitnych artystów ze świata lub z Polski, którzy do tej pory gościli na Soundedit. Podpowiedzi znajdziesz w archiwalnych artykułach Megazinu. (Link 1, Link 2, Link 3, Link 4). Dodatkowo opisz w 2-3 zdaniach, którego z nich cenisz najbardziej.

Mamy w tym konkursie trzy podwójne karnety! Odpowiedź wyślij do 14.08 pod adresem konkurs@megatotal.pl Powodzenia!