29 sierpnia, w sobotę, na podwórku łódzkiego Off Piotrkowska odbędzie się festiwal muzyki alternatywnej DOMOFFON. Doskonały line-up otwiera legendarny zespół The Fall. Zagrają też najciekawsi reprezentanci krajowej sceny niezależnej, jak Wild Books, Alles, Psychocukier, Syny czy Taco Hemingway. Mamy konkursowe zaproszenia!
THE FALL
Legendarny brytyjski zespół post-punkowy utworzony w 1976 roku w Prestwich k. Manchester. Bardzo często zmieniany skład zawsze rotuje wokół założyciela i głównej postaci grupy, jaką jest Mark E. Smith. Swego czasu Mark podsumował sytuację w ten sposób: “jeśli na scenie stoi babcia z bongosami oraz ja to znaczy, że gra The Fall”. Na początku istenienia The Fall związany był z punkową rebelią późnych lat 70′. Na przestrzeni dekad wraz ze zmieniającym się składem ich muzyka ewoluowała. Zawsze jednak wyróżniały ją pełne brudu i powtarzających się transowych motywów gitarowe brzmienie oraz abstrakcyjne, pełne zaszyfrowanej symboliki teksty Smitha. Ich oderwana od rzeczywistości poetyka, pełna gry słów, napełniona jest mizantropią i cynicznymi kontestacjami kondycji społeczeństw naszych czasów.
http://youtu.be/FErFtcH1qYI
Często określani najbardziej płodną grupą brytyjskiej sceny post punkowej mają na koncie aż 31 albumów studyjnych oraz trzy razy tyle koncertowych i składankowych. Mimo że nigdy nie udało się osiągnąć im znaczącego sukcesu komercyjnego, to w latach 80′ osiągnęli status kultowy i od tej pory mogą liczyć na sporą grupę wiernych fanów. Przez dłuższy czas byli związani ze słynnym DJ’em i wizjonerem BBC Johnem Peelem, który towarzyszył im od początku kariery, aż po czasy światowej rozpoznawalności. Peel dla którego The Fall byli ulubionym zespołem powiedział o nich: “zawsze są inni i zawsze są tacy sami”.
HELENA HAUFF
Uznana Didżejka i producentka z Hamburga, gdzie prowadzi popularne noce klubowe o nazwie „Birds and Other Instruments” w klubie Golden Pudel. Jest styl didżejski wymyka się łatwym definicjom, oscylując między takimi gatunkami jak Dirty Acid, Chicago, Electro. Niedawno ukazał się jej debiutancko album „Actio Reactio”, nakładem wytwórni Werkdiscs, jak również kolaboracja z F#X, firmowana szyldem „Black Sites”, wydana dla wytwórni PAN.
WOJCIECH BĄKOWSKI
Polski grafik, twórca rysunków, performance, eksperymentalnych filmów animowanych, muzyki alternatywnej, poeta. Jako artysta używa też zdrobniałej formy swojego imienia – Wojtek. est absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. W 2005 r. uzyskał dyplom w zakresie audioperformance w pracowni prof. Leszka Knaflewskiego oraz animacji w pracowni prof. Hieronima Neumana. W 2004 r. założył grupę muzyczną „KOT”, w której pisze wszystkie teksty i muzykę. Jest też liderem zespołów muzycznych „Czykita” i „Niwea” oraz członkiem stowarzyszenia PINKPUNK. Zespół „Kot”, którego jest założycielem, liderem i wokalistą, prezentuje muzykę alternatywną, połączoną z poezją i audioperformance. Cechą charakterystyczną zespołu jest posługiwanie się magnetofonami kasetowymi, których muzycy używają jak instrumentów. Rytmiczna melorecytacja wokalisty do akompaniamentu magnetofonów pozwala zaklasyfikować ten rodzaj muzyki do postrapu.
TACO HEMINGWAY
Muzycznie zadebiutował rapowymi nagraniami w języku angielskim, jednak uznanie przyniosła mu twórczość po polsku. Opublikowana pod koniec 2014 roku koncepcyjna, fabularna epka “Trójkąt Warszawski”, skupiła na nim zainteresowanie publiczności, krytyków i środowiska. Idąc za ciosem, nagrał równie ciepło przyjętą epkę “Umowa o dzieło” z czerwca bieżącego roku. Współpracuje z Asfalt Records, został zaproszony na tegoroczny alter-stage festiwalu Opener, gdzie wystąpił przy pełnej frekwencji i żywej reakcji publiczności. Taco tworzy zgrany zespół z producentem muzycznym Rumakiem (Maciej Ruszecki), oraz Łukaszem Partyką, odpowiedzialnym za sztuki wizualne.
JACEK SIENKIEWICZ
Jacek Sienkiewicz jest pionierem polskiej muzyki elektronicznej i jednym z najważniejszych artystów tworzących muzykę techno w Polsce. W 1999 r. założył label Recognition. Sam urodził się w Warszawie w 1976 roku, nadal tu mieszka i posiada swoje biuro a zarazem studio w centrum miasta. Zaczynał grać jako DJ chilloutowy, teraz gra i tworzy techno, minimal, ambient. W 1999 pojawił się jego pierwszy track. W 2002 wydał pierwszą LP „Techne” wydaną przez Cocoon (Niemcy). W 2004 pojawił się drugi album Jacka „Displaced”, a w 2009 trzeci LP „Modern Dance”. Utworzył także label Recognition.
SYNY
Epickie teksty, klimatyczna muzyka i mistrzowska produkcja na wydanym w lutym tego roku albumie “ORIENT” (Latarnia Records) tworzą niemal filmową, wciągającą narrację. Płyta o której napisano już prawie wszystko, a jednocześnie nic – ponieważ tego nie da się opisać, to trzeba przeżyć. Idealną ku temu okazją są koncerty, na których muzycy wytwarzają mistyczną, gęstą atmosferę Orientu. Operują brzmieniem które momentami przygniata swoją potęgą. Hiphop zabarwiony dubem i analogową elektroniką, niezwykle charyzmatyczny typ za mikrofonem – duet SYNY, który tworzą 1988 i Robert Piernikowski.
WILD BOOKS
Wild Books powstało w 2012 w Warszawie. Najpierw jako jednoosobowy projekt, rok później już jako duet nagrali płytę w domku na wsi, która ukazała się na początku 2014 roku na kasecie i CD nakładem Instant Classic, oraz na kasecie w Gafas del Rigor Tapes. Właśnie ukazała się reedycja winylowa albumu, a jeszcze w tym roku planowana jest EPka z premierowym materiałem, który pojawia się już na koncertach. Lubią DIY, punk, psychodelię i hałas.
UKRYTE ZALETY SYSTEMU
Zespół powstał w połowie 2013. W lutym 2015 nakładem Anteny Krzyku ukazała się jego debitancka płyta. Kompozycje tria są budowane na brzmieniach jednocześnie ostrych i chłodnych; na surowe struktury rytmu napędzanego przez nerwowy bas despotyczny elektrowerbel nakładają się cięcia gitary, minimalistyczne oldskulowe klawisze oraz dwa skandujące głosy, przywołujące piosenkową tradycję lat 80tych z odniesieniami zarówno do neue deutsche welle, brytyjskiego potomstwa punkrocka, jak i polskich artystów z labelu Stilon Gorzów a tu zwłaszcza dzięki polskojęzycznym tekstom,w równej mierze krytyczno-refleksyjnym, co humorystycznym, w oszczędnych i niedopowiedzianych obrazach komentującym rzeczywistość społeczną.
NAGROBKI
Zespół muzyczny Nagrobki tworzą: Adam Witkowski i Maciej Salamon (Adam gra na bębnach i śpiewa, Maciek gra na gitarze i też śpiewa, obaj piszą muzykę i teksty). Formacja powstała jako side-projekt ich macierzystego zespołu Gówno. 01.01.2014 ukazała się pierwsza płyta zespołu zatytułowana: Pańskie Wersety, która bezspornie i całkowicie obiektywnie była również pierwszą polską płytą roku 2014, a jej cały nakład (17 sztuk!!!) wyprzedał się zaledwie w kilka minut. Po tym spektakularnym sukcesie zespół zabrał się za całkowicie poważną pracę nad nowym materiałem, utrzymanym w autorskiej stylistyce nekropolo. Muzyka tworzona przez Nagrobki, to wypadkowa zimnej fali i noisu, a przekaz tekstowy to miks black metalu i kreskówek ze Scoobie Doo w roli głównej.
PSYCHOCUKIER
Zespół Psychocukier tworzą: Sasza Tomaszewski – gitara, wokal; Piotr Połoz – bas; Marcin Awierianow – perkusja. W obecnym składzie gra od 2001 roku. Psychocukier ma w doroboku 4 albumy, a ostatni pt.”Diamenty” ukazał się w grudniu 2013r. i zdobył nagrodę jury w plebiscycie na Łódzką Płytę Roku. Zespół zagrał kilkaset koncertów w całym kraju (Open’er Festival, Off Festival, supportował zespół Placebo).
ALLES
Duet z Łodzi (Marcin Regucki i Paweł Strzelec) tworzący muzykę z pogranicza minimal-electro-industrial. Zadebiutował w marcu zeszłego roku albumem “Post” który został wydany przez niezależną amerykańską wytwórnię Mecanica Records. Płyta została doceniona zarówno za warstwę muzyczną, jak i tekstową (osadzoną w stylistyce punk) i określona “powiewem świeżości na scenie cold wave-minimal”. Zespół promował swoją płytę koncertując z powodzeniem w kraju i zagranicą.
KONKURS! WYGRAJ PODWÓJNE ZAPROSZENIE NA DOMOFFON FESTIWAL!
Aby zdobyć jedno z dwóch podwójnych zaproszeń:
1. Odpowiedz na pytanie – jakie MegaTotalne wydarzenie miało miejsce w Klubie DOM na Off Piotrkowskiej i podaj jego datę. (Podpowiedź).
2. W jednym zdaniu odpowiedz: którą z polskich grup (wykonawców) występujących na festiwalu DOMOFFON najbardziej chcesz zobaczyć na żywo i dlaczego?
Konkurs trwa do 23 sierpnia a na odpowiedzi czekamy pod adresem: konkurs@megatotal.pl