W ostatni piątek lutego Łodzi grozi atak epidemii odry! W Portowym Mieście w Środku Polski zjawi się ekipa wyjątkowo groźnych nosicieli noszących nazwę Chorzy na Odrę. Przyniosą do Łodzi ideę szczecińskiego święta muzyki unplugged Akustyczeń Lutuje i będą promować starania obu miast o miano Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
W ramach lutującego Akustycznia w Łodzi, 26 lutego o godzinie 19 w łódzkim Teatrze Pinokio Chorzy na Odrę zaprezentują spektakl muzyczny wzbogacony projekcjami pokazującymi Szczecin. Prezentacją multimedialną zajmie się Paweł Stankiewicz – artysta związany na co dzień z Muzeum Powstania Warszawskiego. Gośćmi zespołu będą: Mariusz Olbiński – znany łódzki aktor i muzyk, jako jeden z nielicznych w Polsce grający na pile, oraz inny łódzki aktor Pavel Kryksunov, znany bliżej jako Turbodymoman.
Nad projektem czuwa Agata Biziuk – ceniona reżyserka młodego pokolenia, założycielka Nieformalnej Grupy Avis, znana w Łodzi z wystawianych przez Teatr Nowy autorskich spektakli Horror Vacui oraz Kukułka, a także autorka najnowszej produkcji Teatru Pinokio Białe Baloniki.
Celem wydarzenia jest połączenie działań promujących starania Szczecina i Łodzi o miano ESK 2016 i miks twórczych dokonań ludzi związanych zarówno ze Szczecinem, jak i z Łodzią. Jest to także grand finale Festiwalu Akustyczeń – pierwszego w Polsce festiwalu opartego na akustycznej formule, a odbywającego się w Szczecinie.
Zakończona właśnie edycja obfitowała w duety: Wojciech Waglewski & Bartek Łęczycki, Kucz/Kulka, specjalnie przygotowany wspólny koncert grup Muchy oraz Afro Kolektyw, czy wpisany w galę festiwalu projekt Chorych na Odrę i Grupy Operacyjnej. Teraz, na deser, zaprezentuje się duet dwóch miast ubiegających się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016: Łodzi i Szczecina.
Opiekę medialną nad festiwalem Akustyczen 2010 sprawuje Megatotal.pl, szczecińskie wydanie Gazety Wyborczej oraz Polskie Radio Szczecin.
Chorzy na Odrę debiutowali w Szczecinie podczas Dni Morza 2008 i od tego czasu byli gośćmi takich imprez jak: FAMA 2008 i 2009, Targi Kultury Szczecina, Festiwal Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT ’09, Toruńskie Międzynarodowe Spotkania Teatralne, czy niemiecko-polski festiwal PolenmARkT 2009. Sami byli też gospodarzem muzycznym Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczego AKUSTYCZEŃ 2009 Szczecin. Chorzy na Odrę w miarę swobodnie płyną nurtami elektroakustycznego rocka z elementami psychodelii, indie, czy równie niepopularnego gatunku “inne”. Skutecznie zarażają innych drogą licznych kolaboracji muzycznych i teatralnych ze Staszkiem Soyką, Piotrem Klimkiem, Doctorem Fisherem, łódzkim Teatrem Lalek Pinokio, Grupą Operacyjną czy Jackiem “Budyniem” Szymkiewiczem. Niebawem ukaże się pierwsza płyta Chorych “Polskie Nagrania” (lub “Veni Vidi CD”).
Na Odrę zarażają: Olek Różanek (śpiew i kazoo), Bartek Orłowski (gitara akustyczna, śpiew), Wiktor Szostak (el-dawca i piano), Jarek Izdepski (bas) oraz Kuba Fiszer (bębny).
Oto Chorzy na Odrę w utworze Megaloman.
(reż. Agata Biziuk, muz. Piotr Klimek, sł. Olek Różanek, zrealizowano w Teatrze Pinokio w Łodzi, listopad 2009)
Agata Biziuk – reżyser, dramaturg i dramatopisarka. Założycielka Nieformalnej Grupy “Avis” (2002). Absolwentka reżyserii na Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku). Twórca nagradzanych na festiwalach przedstawień: “Przecież warto dla dwóch groszy”, „Kukułka” i „Prometeusz”. Autorka spektakli dla dzieci i młodzieży, m.in. „CDN” w Białostockim Teatrze Lalek oraz „Tygrysków” w Teatrze Lalka w Warszawie.
Teatr Pinokio – istniejąca od 1945 roku scena ożywionej formy przeznaczona dla najmłodszych. Przez ponad 50 lat działalności w Pinokiu tworzyli najważniejsi reżyserzy polskich scen lalkowych: Janusz Ryl-Krystianowski, Wiesław Hejno, Wojciech Kobrzyński, Grzegorz Kwieciński, Krzysztof Zygma czy Stanisław Ochmański, znakomici scenografowie: Adam Kilian, Jerzy Kalina, Mikołaj Malesza czy Rajmund Strzelecki oraz kompozytorzy: Krzysztof Penderecki, Jan Stefani czy Krzysztof Szwagier. Obecnie dyrektorem teatru jest Konrad Dworakowski, znany publiczności z przedstawienia „Pippi Pończoszanka” w Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie.