Po pięciu latach cyklicznego odkrywania obszarów ambientności, kolektyw terenNowy przeszedł naturalną transformację, czego wynikiem stał się kolejny cykl muzycznych spotkań – „101% IMPROWIZACJI”. Zostanie on zainaugurowany 1 października w warszawskiej Galerii Freta wyjątkowym koncertem. Obok kolektywu zagra legenda polskiej awangardy – Grupa w Składzie. Pierwszy raz od 37 lat w oryginalnym zestawieniu.
Wszystko się zmienia. Ambientność stała się już terenem oswojonym; czas więc poszukać kolejnych nowych terenów w sztuce… Nazwa cyklu „101% IMPROWIZACJI” to nazwanie wprost głównej idei kolektywu: sto procent nieskrępowanej improwizacji. A dodatkowy jeden procent wynika z nieustannej rotacja składu.
Przez te lata wielu muzyków, performerów i artystów przewinęło się przez skład kolektywu terenNowy. Od garstki czterech osób w 2007 roku do ponad dwudziestu osób w dniu dzisiejszym. Tyle pomysłów, tyle kolorytu i dźwięków z pogranicza przeróżnych stylów może owocować tylko jedną wielką improwizacją, która tworzy dźwiękowy teatr emocji.
Nigdy nie wiadomo bowiem, który z artystów tym razem zawita na scenie: mroczny elektroniczny Moog ze swoimi dźwiękami kosmosu? A może liryczne cymbały ludowe? Skrzypce czy saksofon? Monumentalne organy czy transowe djemby?
Za każdym razem efekt jest jednak tak samo świeży i zaskakujący. Połączone w uścisku improwizacji najstarsze instrumenty ludzkości i najnowsza technologia owocują symbiozą dźwięków i gatunków – jednak ta improwizacja zawsze snuje się wokół muzyki etno, experimental, ambient.
Nie można też nie wspomnieć, że terenNowy zawsze zapraszał na gościnne występy (i tę tradycje podtrzymywać będzie również podczas cyklu „101% IMPROWIZACJI”) wspaniałe osobowości muzyki, nietuzinkowych wykonawców eksperymentujących z dźwiękiem, legendy sceny muzycznej dawnych i współczesnych czasów. Jako pierwsza w nowym cyklu wspólnie z kolektywem wystąpi legenda polskiej awangardy, Grupa W Składzie.
Grupa w Składzie: – polski zespół muzyczny założony na przełomie lat 60/70 ubiegłego wieku w Ożarowie. Podstawowym składem zespołu byli Jacek “Krokodyl” Malicki, Andrzej Kasprzyk i Milo Kurtis.
Do dziś jest to legenda polskiej awangardy muzycznej, o której (jeszcze) nie przeczytamy w żadnym muzycznym leksykonie. Z zespołem współpracowało wielu muzyków m.in. Andrzej „Amok” Turczynowicz (obecnie gra z kolektywem terenNowy), Witold Popiel, Andrzej Bieżan, Andrzej Przybielski i kilkudziesięciu innych gości. Koncerty odbywały się w warszawskim klubie studenckim na Krakowskim Przedmieściu “Sigma”. W “Sigmie” Grupa w Składzie: współpracowała z artystami konceptualnymi – Pawłem Freislerem, Przemysławem Kwiekiem,Zofią Kulik, Jerzym Kaliną i In.
Grupa w Składzie: grała zróżnicowaną muzykę, opierającą się głównie na dużej ilości improwizacji, tzw. intuicyjną, eksperymentalną. Intuicja zastępowała muzyczne wykształcenie i, czasami, umiejętności.
Wystąpili na Warszawskiej Jesieni oraz wrocławskim Festiwalu Jazzowym „Jazz nad Odrą”, Grupa w Składzie: otrzymała wyróżnienie Tomasza Stańki na I Festiwalu Awangardy Beatowej w Kaliszu (1972 rorku – w kategorii otwartej) W następnym roku zdobyła pierwszą nagrodę na Festiwalu Młodzieżowej Muzyki Współczesnej w Kaliszu; muzyka GwS: powróciła na polskie sceny wraz z generacja młodych jazzmanów, muzykę określaną dziś jako jass.
W 2008 roku zespół powrócił do grania. W składzie: Jacek “Krokodyl” Malicki, Milo Kurtis i Witold Popiel ponownie zadebiutowali 3 grudnia 2008 roku w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, przy okazji prapremiery filmu dokumentalnego Irka Dobrowolskiego “Spalony” – film o artyście Jacku Wilewskim.
Na 1 października 2012 – podczas inauguracji cyklu “101% IMPROWIZACJI” – zaplanowany jest pierwszy koncert GwS: w oryginalnym składzie od 37 lat! Zagrają: Jacek „Krokodyl” Malicki: leader, gitara elektryczna, instrumenty perkusyjne / Andrzej Kasprzyk: saksofon tenorowy, instrumenty perkusyjne / Milo Kurtis: keyboard, klarnet, instrumenty perkusyjne.